2019 Ngoma Awards announce nominees

0
Wezi has received two nominations. Photo: Facebook

Zambia – The nominees for the 2019 Ngoma Awards were announced at the Best Western Plus Lusaka Grand Hotel on 6 November.

The awards ceremony will be held at Mulungushi International Conference Centre in Lusaka on 7 December.

Bombshell, Esther Chungu Mubanga and Wezi are competing in the Most Outstanding Female Musician category while Ephraim Sekeleti Mutalange, Roberto and T Sean will battle it out for the Most Outstanding Male Musician Award.

The Song of Year category features Wezi, Yo Maps and Mathew Tembo.

Fans can vote for their favourite artists here.

Below is the full list of nominees in such categories as music, theatre, dance, comedy, creative writing, poetry and media:

Music

Most Outstanding Female Musician

  • Bombshell
  • Esther Chungu Mubanga
  • Wezi

Most Outstanding Male Musician

  • Ephraim Sekeleti Mutalange
  • Roberto
  • T Sean

Song of the Year

  • ‘African King’ – Wezi
  • ‘Finally’ – Yo Maps
  • ‘Konkha’ – Mathew Tembo

Album of the Year

  • Christ Revealed – Rachael Nanyangwe
  • Grateful – T Sean
  • Super Star – Roberto

Most Outstanding Choir

  • New Apostolic Choir (Lusaka Central)
  • St Margarets Choir (St Margarets Congregation – UCZ Kaunda Square)
  • St Paul’s Choir (St Paul’s Congregation – UCZ Kabwata)

Most Outstanding Band

  • Afro Red
  • Burning Youth
  • Sappers Band

Most Outstanding Traditional Instrumentalist

  • Derrick Lukona – Likumbi Lya Mize Dance Troupe
  • Joseph Chibiya – Nsombo Malimba Dance Troupe
  • Teddy Tembo – Soli Cultural Dance Troupe

Most Outstanding Male Dancer

  • Martin Kabwe – Amaombe Dance Troupe
  • Moses Kaumba – Likumbi Lya Mize Dance Troupe
  • Peter Tembo – Nomakanjani Dance Troupe

Most Outstanding Dance Troupe

  • Kamanga Dance Troupe
  • Tiyanjane Dance Troupe
  • Zambia National Service Dance Troupe

Most Outstanding Female Dancer

  • Elina Zulu – Zambia National Service Dance Troupe
  • Mambo Mwinga – Zilile Dance Troupe
  • Munkana Moola – Likumbi Lya Mize Dance Troupe

Visual Arts

Most Outstanding 2-dimensional Artwork

  • Culture vs Technology – Boyd Bishonga
  • Nyami Nyami – Isaac Kalambata
  • Shades of Hue – Nukwase Tembo

Most Outstanding Male Visual Artist

  • George Mubanga
  • Ngandwe Mwaba
  • Poto Kabwe

Most Outstanding Female Visual Artist

  • Alice Muyambo
  • Mulenga J Mulenga
  • Nukwase Tembo

Most Outstanding Artisan

  • Boyd Bishonga
  • Lackson Mwape
  • Lawrence Lupiya

Media Arts

Most Outstanding Artisan

  • Boyd Bishonga
  • Lackson Mwape
  • Lawrence Lupiya

Most Outstanding Feature Film

  • Kwacha – Cassie Kabwita
  • Mushala – Angel Phiri
  • Payback – Wyclif Mwamba

Most Outstanding Television Series

  • Mpali – Frank Sibuuku
  • Spoiler – Sidney Chisenga
  • Zuba – Fred Phiri

Most Outstanding Male Media Artist

  • Leo Dauty Simukoko as Ceasar In Payback
  • Monde Mutale as Nguzu In Mpali
  • Owas Ray Mwape as Mwiche In Vindanda

Most Outstanding Radio Drama

  • Chimbanzenzi – ZNBC
  • Ifyabukaya – ZNBC
  • Mtima Wa Mkango – Landmark Communications

Most Outstanding Female Media Artist

  • Anita Munamonga as Mwiza In Mpali
  • Cassie Kabwita as Kwacha In Kwacha
  • Grace Rumsey as Mwaka In Fever

Creative Writing

Most Outstanding Male Creative Writer

  • Chishimba M Lumbwe – Sundu
  • Gerry Sikazwe – Words That Matter
  • Henry Joe Sakala – Khomboni Private Investigator

Most Outstanding Female Creative Writer

  • Esnala Banda – Sketches of Paranoia
  • Maliya Mzyece Sililo – Despite the Bruises
  • Sheeba Lishika – Woman

Most Outstanding Prose

  • The Catalogue – Mweo Kondolo
  • Khomboni Private Investigator – Henry Joe Sakala
  • Sundu – Chishimba M Lumbwe

Most Outstanding Script

  • The Baby – Lee Kabongo Senford
  • The Chosen One – Dr Cheela Chilala
  • Shadow of Silence – Maggie Vivian Mbewe

Most Outstanding Poetry

  • Sketches of Paranoia – Esnala Banda
  • Woman – Sheeba Lishika
  • Words That Matter – Gerry Sikazwe

Theatre

Most Outstanding Stage Theatre Actress

  • Barbara Mumpanga as Zoe In The Baby
  • Karen Ndhlovu Chulu as Luciana In Home Sweet Hell
  • Maureen Banda as Mwansa In The Throne

Most Outstanding Stage Theatre Production

  • Banjo – Green Buffaloes
  • The Baby – Nkhwazi
  • The Chosen One – Napsa

Most Outstanding Comedian

  • Abel Chungu Musuka
  • Cheelo Mwanachingwala
  • Emmanuel Munsaka

Community Theatre

Most Outstanding Community Theatre Production

  • Children of the Dead – Mwazanji Dance Theatre
  • Kakhonyonyo – Jere Ensemble Arts Acre
  • Umbili – Kanyama Theatre Production Unit

Most Outstanding Stage Theatre Director

  • Bizwell Mudenda for Banjo – Green Buffaloes
  • Hamalala Hamalala for The Chosen One – Napsa
  • Samuel Mubita Sikwa for The Baby – Nkhwazi

Most Outstanding Male Community Theatre Artist

  • Daniel Ngoma – Tusole Theatre (Livingstone)
  • Jacob Wachata – Chamwaza Performing Arts (Solwezi)
  • Sylvester Kasapu – Tasiyana Community Theatre (Kabwe)

Most Outstanding Female Community Theatre Artist

  • Grace Mudenda – Mwazanji Community Dance Theatre (Lusaka)
  • Onolina Zulu – Twiza Mobile Theatre (Chipata)
  • Theresa Kapasu – Tasiyana Community Theatre (Kabwe)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here